Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2815 от 28.05.2026, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно гражданско дело 2083/2026
Вид
Определение № 2815
Подписан
28.05.2026
Състав
Жива Декова, Александър Цонев, Филип Владимиров

Цитирани разпоредби

  • чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 288 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 5 · Закон за лицата и семейството

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2815 гр. София, 28.05.2026 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГРАЖДАНСКО

ОТДЕЛЕНИЕ 4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и осми май през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Жива Декова

Членове:

Александър Цонев

Филип Владимиров като разгледа докладваното от Александър Цонев Касационно гражданско дело № 20268002102083 по описа за 2026 година

Производството е по чл. 288 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на К. Я. П., чрез процесуалния представител адв. И. М., срещу решение № 94/26.01.2026 г., постановено по в. гр. д. № 3025/2025 г. на Софийския апелативен съд, с което е потвърдено решение № 3497/05.06.2025 г. по гр. д. № 11356/2024 г. на Софийския градски съд, с което е отхвърлен предявеният от касатора срещу А. И. П. иск с правно основание чл. 5 ЗЛС за поставянето й под запрещение.

Върховният касационен съд, състав на III г.о. при извършена служебна проверка констатира, че касационната жалба е процесуално недопустима като просрочена.

Съгласно чл. 283 ГПК касационната жалба се подава в едномесечен срок от връчване на въззивното решение на страната. В случая въззивното решение е връчено на адв. И. М., пълномощник на касатора, на 05.02.2026 г. /четвъртък/ и от тази дата е започнал да тече срокът за касационно обжалване, като съобразно разпоредбата на чл. 60, ал. 3 ГПК е изтекъл на 05.03.2026 г. /четвъртък/. Касационната жалба е подадена по електронната поща на съда на 06.03.2026 г. /петък/ в 00:05 часа, т.е. след изтичане на преклузивния едномесечен срок по чл. 283 ГПК, предвид което и същата като просрочена следва да бъде оставена без разглеждане на основание чл. 262, ал. 2, т. 1, вр. чл. 283 ГПК, а образуваното по нея производство да се прекрати.

Воден от горното, ВКС, състав на Трето Гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на К. Я. П. срещу решение № 94/26.01.2026 г., постановено по в. гр. д. № 3025/2025 г. на Софийския апелативен съд.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 2083/2026 г. на ВКС, ІІІ г. о.

1

Определението може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд на Република България в едноседмичен срок от съобщаването му.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2