Определение № 2815 от 28.05.2026, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно гражданско дело 2083/2026
- Вид
- Определение № 2815
- Подписан
- 28.05.2026
- Състав
- Жива Декова, Александър Цонев, Филип Владимиров
Цитирани разпоредби
- чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 288 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 5 · Закон за лицата и семейството
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2815 гр. София, 28.05.2026 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГРАЖДАНСКО
ОТДЕЛЕНИЕ 4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и осми май през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Жива Декова
Членове:
Александър Цонев
Филип Владимиров като разгледа докладваното от Александър Цонев Касационно гражданско дело № 20268002102083 по описа за 2026 година
Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на К. Я. П., чрез процесуалния представител адв. И. М., срещу решение № 94/26.01.2026 г., постановено по в. гр. д. № 3025/2025 г. на Софийския апелативен съд, с което е потвърдено решение № 3497/05.06.2025 г. по гр. д. № 11356/2024 г. на Софийския градски съд, с което е отхвърлен предявеният от касатора срещу А. И. П. иск с правно основание чл. 5 ЗЛС за поставянето й под запрещение.
Върховният касационен съд, състав на III г.о. при извършена служебна проверка констатира, че касационната жалба е процесуално недопустима като просрочена.
Съгласно чл. 283 ГПК касационната жалба се подава в едномесечен срок от връчване на въззивното решение на страната. В случая въззивното решение е връчено на адв. И. М., пълномощник на касатора, на 05.02.2026 г. /четвъртък/ и от тази дата е започнал да тече срокът за касационно обжалване, като съобразно разпоредбата на чл. 60, ал. 3 ГПК е изтекъл на 05.03.2026 г. /четвъртък/. Касационната жалба е подадена по електронната поща на съда на 06.03.2026 г. /петък/ в 00:05 часа, т.е. след изтичане на преклузивния едномесечен срок по чл. 283 ГПК, предвид което и същата като просрочена следва да бъде оставена без разглеждане на основание чл. 262, ал. 2, т. 1, вр. чл. 283 ГПК, а образуваното по нея производство да се прекрати.
Воден от горното, ВКС, състав на Трето Гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на К. Я. П. срещу решение № 94/26.01.2026 г., постановено по в. гр. д. № 3025/2025 г. на Софийския апелативен съд.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 2083/2026 г. на ВКС, ІІІ г. о.
1
Определението може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд на Република България в едноседмичен срок от съобщаването му.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2