Определение № 261079 от 22.03.2021, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 1009/2021
- Вид
- Определение № 261079
- Подписан
- 22.03.2021
- В сила
- 22.03.2021
- Състав
- КРИСТИНА ЕВГЕНИЕВА ГЮРОВА, АНДРЕЙ АНГЕЛОВ АНГЕЛОВ, ЕМИЛ ИВАНОВ ДЕЧЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 23, ал. 1 · Наказателен кодекс
- чл. 28, ал. 1 · Наказателен кодекс
- чл. 319, ал.1 · Наказателен кодекс
- чл. 325, ал. 4 · Наказателен кодекс
- чл. 54 · Наказателен кодекс
- чл. 319, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 323, ал. 1, т. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 342, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№……………. гр. София, 22.03.2021 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, XIV въззивен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори март две хиляди двадесет и първа година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
АНДРЕЙ
АНГЕЛОВ
ЧЛЕНОВЕ:
ЕМИЛ
ДЕЧЕВ мл. съдия КРИСТИНА ГЮРОВА като разгледа докладваното от мл. съдия
Гюрова ВНЧД № 1009 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на глава ХХII НПК.
Образувано е по частна жалба, с вх. № 305194/22.12.2020 г., подадена от адв. Г.В., служебен защитник на подсъдимия Д.Г.Р., срещу разпореждане от 10.12.2020 г., постановено по НОХД № 1765/2019 г. по описа на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 6 състав, с което е върната въззивна жалба, с вх. № 21065580/07.12.2020 г. на адв. Г.В., служебен защитник на подсъдимия Д.Г.Р., срещу присъда от 31.08.2020 г. по НОХД № 1765/2019 г. по описа по СРС, Наказателно отделение, 6 състав.
В жалбата се излагат доводи за неоснователност на атакувания акт. Твърди се, че за да постанови обжалваното разпореждане, първостепенният съд е приел, че въззивната жалба на служебния защитник е депозирана извън законоустановения срок по чл.
319, ал. 1 НПК, като други мотиви обосноваващи връщането й, не са изложени.
Според жалбоподателя така постановеният от районния съд акт е непрецизиран и повърхностен. По тези съображения се моли разпореждането на първоинстанционния съд да бъде отменено.
Препис от частната жалба е изпратен и връчен на Софийска районна прокуратура. Не е постъпил писмен отговор.
Софийски градски съд, след като се запозна с доводите в частната жалба и доказателствата по делото, намира от фактическа страна следното:
Производството по НОХД № 1765/2019 г. по описа на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 6 състав, е образувано по внесен в Софийски районен съд обвинителен акт против Д.Г.Р. за престъпление по чл. 144, ал. 3 вр. ал. 2 вр. ал. 1 НК и по чл. 325, ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл.
28, ал. 1 НК.
Първоинстанционният съд с Присъда от 31.08.2020 г. по НОХД № 1765/2019 г. по описа на СРС, Наказателно отделение, 6 състав е признал подсъдимия Д.Г.Р., ЕГН **********, за виновен по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл. 325, ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 28, ал. 1 НК, като на основание чл. 54 НК, му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от една година. С присъдата Д.Г.Р., ЕГН ********** е признат за виновен по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл. 144, ал. 3 вр. ал. 2 вр. ал. 1 НК, като на основание чл. 54 НК, му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от осем месеца. На основание чл. 23, ал. 1 НК на подсъдимия Д.Г.Р., ЕГН ********** е наложено едно общо най-тежко наказание измежду определените му наказания за престъпленията по чл. 144, ал. 3 вр. ал. 2 вр. ал. 1 НК и по чл. 325, ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 28, ал. 1 НК, а именно „лишаване от свобода“ за срок от една година.
За съдебното заседание, на което публично е обявена присъдата – 31.08.2020 г., подсъдимият Д.Г.Р. и неговият служебен защитник адв. Г.В., са надлежно уведомени, и същите са присъствали в откритото съдебно заседание от 31.08.2020 г.
Срещу така постановената присъда адв. Г.В. е подала въззивна жалба, с вх. № 21065580/07.12.2020 г.
В атакуваното разпореждане от 10.12.2020 г. районният съд е приел, че съгласно чл. 319, ал.
1 НПК присъдата може да бъде обжалвана в 15-дневен срок от датата на обявяването й. Съобразявайки обстоятелството, че въззивната жалба на служебния защитник адв. Г.В. е подадена на 07.12.2020 г., съдът е отчел, че жалбата е подадена извън преклузивния за това срок по чл. 319, ал. 1 НПК. С тези аргументи първоинстанционният съд е заключил, че депозираната жалба не отговаря на законоустановеното изискване да е подадена в срока по чл. 319, ал.
1 НПК, поради което същата е върната на подателя, на осн. чл. 323, ал.
1, т. 2 НПК.
Срещу това разпореждане за връщане на подадената въззивна жалба, е постъпила частна жалба от служебния защитник адв. Велколвска, въз основа на която се развива настоящото производство.
Предвид гореизложеното, настоящият съдебен състав намира следното от правна страна:
Частната жалба е подадена от процесуално - легитимирана страна, в срока по чл. 342, ал. 1 НПК, в надлежна писмена форма, срещу подлежащ на обжалване акт, поради което въззивният състав я намира за допустима.
Разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА. Аргументите на съда в тази насока са следните:
Съгласно разпоредбата на чл. 319, ал. 1 НПК, жалбата и протестът срещу постановената присъда на първоинстанционния съд, се подават в петнадесетдневен срок от датата на обявяването й.
Настоящият съдебен състав констатира, че подадената от служебния защитник на подсъдимия жалба, с вх. № 21065580 от 07.12.2020 г., е депозирана след изтичане на преклузивния 15 дневен срок по чл. 319, ал.1 НК. Това е така, защото обжалваната първоинстанционна присъда е постановена в публично съдебно заседание, в присъствието на подсъдимия и неговия служебен защитник, на 31.08.2020 г. Ето защо срокът за обжалване за тях започва да тече от същия ден и изтича на 14.09.2020 г., поради което правилно районният съд е постановил с атакуваното разпореждане връщане на въззивната жалба на служебния защитник на подсъдимия, с дата 07.12.2020 г.
По изложените съображения, Софийски градски съд намира, че обжалваното разпореждане, с което е върната като процесуално недопустима въззивната жалба от 07.12.2020 г. на адв. Г.В., служебен защитник на подсъдимия Д.Г.Р., срещу присъда от 31.08.2020 г., по НОХД № 1765/2019 г. по описа на СРС, Наказателно отделение, 6 състав, следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, а частната жалба оставена без уважение.
Така мотивиран, Софийски градски съд
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане от 10.12.2020 г., постановено по НОХД № 1765/2019 г. по описа на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 6 състав, с което е върната въззивна жалба, с вх. № 21065580/07.12.2020 г. на адв. Г.В., служебен защитник на подсъдимия Д.Г.Р., срещу присъда от 31.08.2020 г. по НОХД № 1765/2019 г. по описа по СРС, Наказателно отделение, 6 състав.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ : 1.
2.