Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 260263 от 23.12.2020, Окръжен съд - Враца

Съд
Окръжен съд - Враца
Дело
Търговско дело 143/2020
Вид
Определение № 260263
Подписан
23.12.2020
В сила
09.04.2021
Състав
ПЕНКА ПЕТКОВА ПЕТРОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.25 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
  • чл.25, ал.1 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Търговско отделение, в закрито съдебно заседание на 23.12.2020 г. в състав:

Председател:

ПЕНКА П. ПЕТРОВА

Като разгледа докладваното от председателя ПЕНКА П. ПЕТРОВА т.д.№ 143 по описа на съда за 2020 год. за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ.

Образувано е по жалба на З.К.К., ЕГН ********** ***, депозирана до Административен съд – София - град, срещу Отказ №20200121092125-2/27.01.2020г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е отказано вписване на промени в обстоятелства по партидата на сдружението.

С определение №9079/07.12.2020г. постановено по адм.дело №11598/2020г. състав на Административен съд – София - град е приел, че по реда на чл.25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ компетентен да се произнесе по жалбата е Окръжен съд – Враца, поради което производството по делото е прекратено, а делото е изпратено по подсъдност на Окръжен съд –Враца. Образувано е настоящето производство по търг.дело №143/2020г. по опис на Окръжен съд – Враца.

В жалбата се навеждат твърдения за нищожност на обжалвания отказ, като се моли същия да бъде отменен и да бъдат вписани заявените обстоятелства.

Жалбата е недопустима, поради следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ отказът подлежи на обжалване пред окръжния съд по седалището на търговеца, в 7-дневен срок от връчването му. В случая, жалбоподателя З.К. е депозирал на 28.10.2020г. жалба срещу откази №20191220101536-2/13.01.2020г. и №20200121092125-2/27.01.2020г. на

Агенция по вписванията, като същата е приложена в електронен вид и е подписана с квалифициран електронен подпис, заедно с посочените в нея доказателства.

По делото е приложено уведомителното писмо на Агенция по вписванията/л.119/, адресирано до заявителя А. С. Г. от с.***, област Враца, с което я уведомяват за постановен по заявление №20200121092125, подадено от нея, в качеството на заявител за вписване на обстоятелства относно народно читалище, образец №А17, касаещи Народно читалище "Пчелин -1895", с ЕИК ***- отказ №20200121092125-2/27.01.2020г. Приложена е обратна разписка/л.122/ за връчване на отказа, като е отбелязано, че е получен на 31.01.2020 г. от заявителката А. Г..

В случая, 7-дневният срок за обжалване на постановения отказ по реда на чл. 25, ал. 1 от ЗТТРЮЛНЦ е изтекъл на 07.02.2020г., а жалбата е депозирана на 28.10.2020г.

Следва да се отбележи и обстоятелството, че жалбата е депозирана от лице, което не е заявител и не е представляващ сдружението.След направена служебна справка в търговския регистър, представляващ сдружението е лицето М. К. П., което обстоятелство е вписано на 13.01.2020г.

В случая жалбата е подадена след изтичането на срока и от лице, което няма право на жалба, поради което същата е недопустима и не подлежи на разглеждане, а образуваното производство следва да се прекрати.

Водим от гореизложеното, ВРАЧАНСКИЯТ

ОКРЪЖЕН СЪД

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба подадената от З.К.К., ЕГН ********** *** срещу Отказ №20200121092125-2/27.01.2020г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е отказано вписване на промени в обстоятелства по партида на Народно читалище "Пчелин -1895", с ЕИК ***.

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д № 143/2020 г. по описа на Окръжен съд - Враца.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя пред САС.

Препис от определението след влизането му в сила да се изпрати на Агенция по вписванията за сведение.

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: