Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 933 от 18.09.2024, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно наказателно дело 982/2024
Вид
Определение № 933
Подписан
18.09.2024
В сила
18.09.2024
Състав
Владимир Астарджиев, Димитрина Ангелова, Андрей Ангелов

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 933 гр. София, 16.09.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 2-РИ НАКАЗАТЕЛЕН, в закрито заседание на шестнадесети септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Владимир Астарджиев

Членове:

Димитрина Ангелова

Андрей Ангелов като разгледа докладваното от Димитрина Ангелова Въззивно частно наказателно дело № 20241000600982 по описа за 2024 година В Софийски апелативен съд е депозирана жалба от И. Е. И. срещу определение № 85/31.05.2024г. по НЧД № 171/2024г. на Окръжен съд - Видин от 31.05.2024г., с което е потвърдено постановление за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 12/2022г. по описа на РУ - Белоградчик, пр.пр. № 2193/2022г. на Окръжна прокуратура - Видин, водено за престъпление по чл. 343, ал.1, б. „в“ вр. чл. 342, ал.1 НК.

В жалбата се излагат аргументи, част от тях идентични с тези, представени на вниманието и на първостепенния съд, касаещи превратно анализиране на част от доказателствените източници, недостатъчна ефективност в действията на разследващите органи по установяване на неидентифициран автомобил, пътуващ пред този, управляван от св. Е. Т., както и липса на разследване за бездействие на служители на АПИ, изразимо в непоставяне на пътен знак, ограничаващ максимално допустимата скорост в района на местопроизшествието. Жалбоподателят акцентира на почти буквалното възприемане в атакуваното определение на доводите на прекратИ. делото прокурор, което, според него, води и до липса на мотиви в съдебния акт. Моли въззивният съд да отмени определението като незаконосъобразно и неправилно.

Преди да се произнесе по основателността на наведените от И. И. доводи, настоящият състав следва да извърши преценка доколко депозираната 1 жалба е допустима. Действително, тя изхожда от активно легитимирана страна - И. И. е син на пострадалия от пътно -транспортното произшествие на 14.01.2022г. и впоследствие починал на 10.03.2022г. Е. Г..

Жалбата, обаче, е депозирана извън изрично визирания в процесуалната норма на чл. 243, ал.7 НПК седмодневен срок.

Атакуваното пред настоящата инстанция определение №85 от 31.05.2024г. на Окръжен съд - Видин е получено лично от жалбоподателя И. на 14.06.2024г., за което свидетелства отразяването в приложената по делото призовка. Седмодневният срок, в който И. е могъл да изрази несъгласието си със съдебния акт е изтекъл на 21.06.2024г. След извършена служебна справка в ЕИСС от този съдебен състав се установява, че сезиращата настоящата инстанция жалба е подадена на 24.06.2024г. на регистратура в Окръжен съд Видин. Датата на депозиране на жалбата е удостоверена и с поставения върху нея печат с вх. номер 1972 и посочен час на депозирането й - 14.24 часа на 24.06.2024г.

Съгласно чл. 183, ал.2 НПК срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден /в конкретния случай - на 15.06.2024г./ и изтича в края на последния ден - 21.06.2024г. Тъй като 21.06.2024г. е присъствен ден /петък/, не е приложима рапоредбата на чл. 183, ал.4 НПК, която разрешава ситуация при изтичане на срока в неприсъствен ден, за да определи като последен ден от законоустановения срок първия следващ присъствен ден.

След тази констатация настоящият съдебен състав преценява, че И. И., независимо, че притежава активна легитимация да атакува определение на първостепенен съд, с което е потвърдено постановление за прекратяване на наказателното производство, е имал възможност да обжалва, при несъгласие, съдебния акт в 7-дневен срок от датата на получаване на препис от него - до 21.06.2024г. вкл. Към настоящия момент този срок за него безвъзвратно е изтекъл и поради това и подадената жалба не следва да бъде разгледана по същество.

Воден от изложените мотиви и на основание чл. 243 НПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:

Оставя без разглеждане жалба от И. Е. И. срещу определение № 2

85/31.05.2024г. по НЧД № 171/2024г. на Окръжен съд - Видин, с което е потвърдено постановление от 26.02.2024г. на прокурор при Окръжна прокуратура - Видин за прекратяване на наказателното производство по досъдебното производство № 12/2022г. по описа на РУ - Белоградчик, пр.пр.

№2193/2022г. на Окръжна прокуратура - Видин, водено за престъпление по чл.

343, ал.1, б. „в“ вр. чл. 342, ал.1 НК.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3