Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 427 от 15.08.2022, Окръжен съд - Монтана

Съд
Окръжен съд - Монтана
Дело
Въззивно частно гражданско дело 277/2022
Вид
Определение № 427
Подписан
15.08.2022
В сила
09.09.2022
Състав
Аделина Троева, Аделина Тушева, Таня Живкова

Цитирани разпоредби

  • чл. 160 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 57, ал. 5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 13, ал. 5 и ал. 6 · Закон за собствеността и ползването на земеделските земи
  • чл. 13, ал. 5 и ал. 6 · Закон за собствеността и ползването на земеделските земи
  • чл. 11, ал. 4 · Правилник за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи
  • чл. 13, ал. 5 и ал. 6 · Правилник за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи
  • чл. 13, ал. 5 и ал. 6 · Правилник за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 427 гр. Монтана, 10.08.2022 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на десети август през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Аделина Троева

Членове:

Аделина Тушева

Таня Живкова като разгледа докладваното от Аделина Троева Въззивно частно гражданско дело № 20221600500277 по описа за 2022 година

Производството е образувано по въззивна частна жалба на ИВ. В. К. против определение на РС – Монтана от 29 юни 2022 г. по гр. д. № 784/2022 г., с което е прекратено производството по делото.

Жалбоподателят И.К. твърди в жалбата, че обжалваното определение е незаконосъобразно, затова моли да бъде отменено и делото върнато на МРС за продължаване на съдопроизводствените действия. Обосновава становище, че със заявлението за издаване на удостоверение и скица по чл. 13, ал. 5 и ал. 6 от ППЗСПЗЗ всъщост е поставено началото на производство по чл. 11, ал. 4 от ППЗСПЗЗ, в което кметът на общината трябва да получи становище оттехническата служба и да издаде административна заповед, самостоятелно подлежаща на обжалване. Срокът за издаването на такъв индивидуален административен акт е този по чл. 57, ал. 5 от АПК, а не общоустановения 14-дневен срок. С подаване на молбата на 12 октомври 2021 г. е започнало административното производство, срокът за произнасяне е едномесечен и е изтекъл на 12 ноември 2021 г., когато е започнал да тече срокът за обжалване на мълчаливия отказ на кмета. Едномесечният срок за подаване на жалба е изтекъл на 12 декември 2021 г., а жалбата е постъпила на 9 декември 2021 г., т.е. тя е редовна, а МРС неправилно е приложил закона при определяне на сроковете, затова определението му е незаконосъборазно.

МОС като извърши проверка за допустимост на частната жалба, намира, че тя подлежи на обжалване по реда на чл. 160 от АПК пред Административен съд – Монтана, което налага прекратяване на производството и изпращането му на компетентния съд за произнасяне.

1

Производството пред РС – Монтана е образувано по жалба срещу мълчалив отказ на кмета на Община М в производство за издаване на удостоверение и скица по чл. 13, ал. 5 и ал. 6 от ЗСПЗЗ. С т. 2 от Тълкувателно постановление № 2 от 3.04.2018 г. на ВКС по т. д. № 2/2017 г., ОСГТК и ОСС на Първа и Втора колегия на ВАС е прието, че тези производства са подсъдни съгласно § 19, ал. 1 от от ЗИД на АПК (ДВ, бр.

39/2011 г., изм., бр. 58/2017 г.) на районните съдилища. Според § 19, ал. 1, изр. ІІ от ЗИД на АПК постановените по този ред актове на районния съд подлежат на касационно обжалване пред административния съд по реда на

Административнопроцесуалния кодекс, който разглежда жалбата в състав от трима съдии.

На основание горното МОС

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по в. гр. д. № 277/2022 г. по описа на Окръжен съд – Монтана.

Изпраща делото на Административен съд – Монтана за разглеждане на жалбата на ИВ. В. К. против определение на РС – Монтана от 29 юни 2022 г. по гр. д. № 784/2022 г. по реда на § 19, ал. 1, изр. ІІ от ЗИД на АПК.

Определението може да се обжалва пред САС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2