Решение № 260179 от 30.03.2021, Районен съд - Враца
- Съд
- Районен съд - Враца
- Дело
- Гражданско дело 2940/2020
- Вид
- Решение № 260179
- Подписан
- 30.03.2021
- В сила
- 30.04.2021
- Състав
- БИЛЯНА РОСАЛИНОВА
Цитирани разпоредби
- чл.124, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.131 , ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.410 · Граждански процесуален кодекс
- чл.439 · Граждански процесуален кодекс
РЕШЕНИЕ № гр.ВРАЦА,30.03.2021г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Врачански районен съд, 3-ти гр.състав , в публично заседание на 29.03.2021 година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:БИЛЯНА РОСАЛИНОВА
При секретаря С.Р.в присъствието на прокурора : като разгледа докладваното от СЪДИЯТА гр.дело № 2940 по описа на 2020г. за да се произнесе взе предвид следното:
Ц.И.Д. с ЕГН:********** *** е предявила иск против ЕКС ДЕБТ МЕНИДЖМЪНТ ООД с ЕИК:***със седалище и адрес на управление:гр.С.
, бул.”***”№**представлявано от управителя Е.И.А.,с който иска да се признае за установено,че ищеца не дължи на ответника сумата от 278.08 лв.-главница усвоена но непогасена по Договор за предоставяне на кредит –Транскарт на физическо лице от 25.06.2007г.,сумата от 317.09лв.-представляваща договорна лихва за периода 25.06.2007г. до 07.05.2015г.,сумата от 1046.50 лв. представляваща такси за периода 25.06.2007г. до 07.05.2015г. на осн.чл.5 от договора ,както и сумата от 32.83 лв. платена държавна такса за които е издаден изпълнителен лист от 19.08.2015г.по ч.гр.дело №1562/2015г. по описа на РС гр.В.и е образувано изпълнително дело №711/2020г. по описа на ЧСИ М.Н.,поради погасяването им по давност. Претендира се и присъждане на разноски.
Предявения иск е с правно основание чл.439 във вр. с чл.124, ал.1 ГПК
В срока по чл.131 , ал.1 ГПК ответника е депозирала писмен отговор, с който оспорва исковата претенция по съображения, подробно изложени в отговора.
Съдът с оглед събраните по делото доказателства, приема следното :
В полза на ответника против ищеца е издаден изпълнителен лист от 19.08.2015г.по ч.гр.дело №1562/2015г. по описа на РС гр.В.,с който ищеца/в качеството му на длъжник/ е осъден да заплати на ответника/в качеството му на кредитор/ възоснова на влязла в законна сила заповед за изпълнение по чл.410 ГПК сумата от 278.08 лв.-главница усвоена но непогасена - 2 - по Договор за предоставяне на кредит –Транскарт на физическо лице от
25.06.2007г.,сумата от 317.09лв.-представляваща договорна лихва за периода 25.06.2007г. до 07.05.2015г.,сумата от 1046.50 лв. представляваща такси за периода 25.06.2007г. до 07.05.2015г. на осн.чл.5 от договора ,както и сумата от 32.83 лв. платена държавна такса .
По молба на кредитора входирана на 23.10.2020 г. е образувано изпълнително дело №711/2020г. по описа на ЧСИ М.Н.,като на 02.11.2020г. ЧСИ е изпратил запорно съобщение на Уни Кредит Булбанк.
Ищеца твърди,че за периода от издаване на изпълнителния лист 19.08.2015г до депозиране на молбата до ЧСИ 23.10.2020 г. е изтекъл законоустановения 5 годишен давностен срок и вземанията по изпълнителния лист са погасени по давност.
Съгласно Закона за мерките и действията по време на извънредно положение обявено с решение на НС от 13.03.2020г.и за преодоляване на последиците в сила от 13.03.2020г./загл.доп-ДВ бр.44/2020г./ в сила от 14.05.2020г. давностните срокове не текат за периода 13.03.2020г. до 20.05.2020г. с този период се удължава горевизирания давностен срок,т.е. същия изтича на 26.10.2020г.
Съгласно тълкувателно решение №2/26.06.2015г. по тълкувателно дело №2/2013г. на ВКС не са изпълнителни действия е не прекъсват давността образуването на изпълнителното дело,изпращане и връчване на покани за доброволно изпълнение,проучване на имуществото на длъжника и др.,като давността се прекъсва с предприемане на кое и да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ:налагане на запор или възбрана,присъединяване на кредитор,възлагане на вземането за събиране или вместо плащане,извършване на опис и оценка на вещ,назначаване на пазач,опис и оценка на вещ и др.
В случая такова изпълнително действие съотносимо към давностния срок е извършено на
02.11.2020г. изпращане на запорно съобщение до УниКредит Булбанк.При което пет годишния давностен срок е изтекъл.
Няма ангажирани доказателства от ответника през пет годишния давностен срок от издаване на изпълнителния лист ищеца да е правил плащания ,които да прекъсват давността.
С оглед на изложеното исковата претенция е основателна и доказана и следва да бъде уважена така както е предявена.
- 3 -
С оглед уважаване на исковата претенция следва да бъде осъден ответника да заплати на ищцата деловодни разноски за настоящото инстанция за внесена държавна такса и адвокатска защита в размер на 467 лв.
Съдът намира за неоснователно възражението на ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение.В случая цената на иска е 1674.50 лв. минималния размер на адвокатското възнаграждение съгласно чл.7, ал.2,т.2 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения е 347 лв.,при което възнаграждение в размер на 400 лв. не е завишено с оглед правната и фактическа сложност на делото.
Водим от гореизложеното, съдът
Р Е Ш
И :
ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, по отношение на Ц.И.Д. с ЕГН:********** *** и ЕКС ДЕБТ МЕНИДЖМЪНТ ООД с ЕИК:***със седалище и адрес на управление:гр.С.,бул.”***”№**представлявано от управителя Е.И.А.,че Д. не дължи на ЕКС ДЕБТ МЕНИДЖМЪНТ ООД сумата от 278.08 лв.-главница усвоена но непогасена по Договор за предоставяне на кредит –Транскарт на физическо лице от 25.06.2007г.,сумата от 317.09лв.-представляваща договорна лихва за периода 25.06.2007г. до 07.05.2015г.,сумата от 1046.50 лв. представляваща такси за периода 25.06.2007г. до 07.05.2015г. на осн.чл.5 от договора ,както и сумата от 32.83 лв. платена държавна такса за които е издаден изпълнителен лист от 19.08.2015г.по ч.гр.дело №1562/2015г. по описа на РС гр.В.и е образувано изпълнително дело №711/2020г. по описа на ЧСИ М.Н.,поради погасяването им по давност.
ОСЪЖДА ЕКС ДЕБТ МЕНИДЖМЪНТ
ООД с ЕИК:***със седалище и адрес на управление:гр.С.,бул.”***”№**представлявано от управителя Е.И.А.ДА ЗАПЛАТИ НА Ц.И.Д. с ЕГН:********** *** деловодни разноски за настоящата инстанция в размер на 467 лв.
РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Вр.окръжен съд в дву седмичен срок от връчването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: