Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2058 от 01.06.2026, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Частно наказателно дело 3038/2026
Вид
Определение № 2058
Подписан
01.06.2026
В сила
01.06.2026
Състав
Величка Маринкова

Цитирани разпоредби

  • чл.213, ал.4 · Наказателно-процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2058 гр. София, 01.06.2026 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО 3 СЪСТАВ, в закрито заседание на първи юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Величка Маринкова като разгледа докладваното от Величка Маринкова Частно наказателно дело № 20261100203038 по описа за 2026 година за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.213, ал.4 от НПК.

Образувано е по жалба на Г.С.К. срещу Постановление от 16.01.26 г. на АП- София по пр.пр.№2280/2025 г., с което е потвърдено постановление от 23.06.2025 г. на СГП по пр.пр. вх.№14779/2025 г., с което е отказано да бъде образувано ДП по цитираната прокурорска преписка.

Жалбата е процесуално недопустима. Видно от допълнително изисканите материали от САП, постановлението на САП е било връчено на жалбоподателката на 11.02.2026 г., а жалбата срещу същото е подадена на 24.02.2026 г., независимо, че е била депозирана в СРС, вместо в СГС. В самата жалба също се сочи, че е подадена след срока, макар и да се изразява становище, че не е ограничена със срок тъй като се обжалват действия на насилствено разпореждане с чуждо имущество и се оспорва отказа да бъдат разследвани тези действия.

Няма данни и твърдения жалбата да е била подадена по пощата.

Съгласно изричната разпоредба на чл.213, ал.4 от НПК потвърденото постановление за отказ да се образува ДП може да се обжалва от сигналиста (в случая Г.К.) в 7 дневен срок от получаване на съобщението за постановлението. С оглед на конкретния казус срокът за обжалване е почнал да тече на 12.02.2026 г. и е изтекъл на 18.02.2026 г.- работен ден.

Жалбата е подадена на 24.02.2026 г.- т.е. 6 дена след изтичане на срока за обжалване на постановлението на САП, с което е потвърдено постановлението на СГП за отказ за образуване на ДП. В този смисъл жалбата се явява просрочена и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото, образувано въз основа на нея да бъде прекратено.

Така мотивиран и на основание чл.213, ал.5 вр. ал.4 от НПК СЪДЪТ ОПРЕДЕЛИ:

1

ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на Г.С.К. срещу Постановление от 16.01.26 г. на АП- София по пр.пр.№2280/2025 г., с което е потвърдено постановление от 23.06.2025 г. на СГП по пр.пр. вх.№14779/2025 г., с което е отказано да бъде образувано ДП по цитираната прокурорска преписка, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по НЧД №3038/2026 г. по описа на СГС, НО, 3 с-в.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Препис да се изпрати на АП- София, на СГП и на Г.С.К..

Съдия при Софийски градски съд: _______________________

2