Определение № 926 от 09.05.2025, Районен съд - Ямбол
- Съд
- Районен съд - Ямбол
- Дело
- Гражданско дело 377/2025
- Вид
- Определение № 926
- Подписан
- 09.05.2025
- В сила
- 27.05.2025
- Състав
- Димчо Генев Димов
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.422 · Граждански процесуален кодекс
- чл.63 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 926 гр. Я, 09.05.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – Я, XVII СЪСТАВ, в закрито заседание на девети май през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Димчо Г. Димов като разгледа докладваното от Димчо Г. Димов Гражданско дело № 20252330100377 по описа за 2025 година
Производството е образувано по искова молба от „ЕЙЧ ДЖИ – КРЕДИТ ГРУП“ ООД Я, с която против Д. Т. М. е предявен иск с правно основание чл.422 ГПК за сумите: 200 лева – главница; 6 лева – възнаградителна лихва и 245 лева – мораторна лихва.
С определение рег.№ 758/14.04.2025 год., съдът на основание чл.7, ал.2, т.1 от Наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения определя депозит за разноски за особен представител на ответника Д. Т. М. от с. К, общ. Т, обл. Я в размер на 400,00 лв., платим от ищеца по сметка на Районен съд – Я в едноседмичен срок от съобщаване на настоящото определение.
Със същото определение съдът е оставил без движение исковата молба като е указал на ищеца че в определения срок следва да удостовери пред съда внасянето на депозита за особен представител, като в случай на неизпълнение на задължението в срок, производството по делото ще бъде прекратено.
Видно от приложената по делото разписка съобщението до ищеца е получено от него на 15.04.2025 год., като по негова молба на основание чл.63 ГПК /с Разпореждане рег.№ 1436/24.04.2025 год./, съдът е продължил срока с 1-седмица считано от изтичане на първоначално определения срок, а с Разпореждане рег.№ 1514/30.04.2025 год., срокът за внасяне депозит за особен представител на ответника е бил продължен на основание чл.63 ГПК с 2-седмици, считано от 22.04.2025 год.
Съгласно правилата за броене на срокове по ГПК, указания на ищеца срок е изтекъл на 07.05.2025 год., като и към насотящия момент ищецът не е представил доказателства да е внесъл определения от съда по размер депозит за възнаграждение за особен представител на ответницата.
Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
1
ПРЕКРАТЯВА, производството по гр.д. № 377/2025 г. по описа на Районен съд Я, поради неизпълнение на дадените от съда указания и ВРЪЩА исковата молба ведно с приложенията към нея на ищеца - „ЕЙЧ ДЖИ – КРЕДИТ ГРУП“ ООД Я.
Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Я, с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищеца.
Съдия при Районен съд – Я: _______________________
2