Определение № 1122 от 15.04.2025, Районен съд - Стара Загора
- Съд
- Районен съд - Стара Загора
- Дело
- Гражданско дело 3174/2024
- Вид
- Определение № 1122
- Подписан
- 15.04.2025
- В сила
- 07.05.2025
- Състав
- Иван Режев
Цитирани разпоредби
- чл. 101, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 128, т. 2, пр. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 128, т. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 47, ал. 3, изр. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 48, ал. 1, изр. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 50, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1122 гр. С., 15.04.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – С., XII-ТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети април през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: И.Р. като разгледа докладваното от И.Р. Гражданско дело № 20245530103174 по описа за 2024 година
Делото е образувано по искова молба на Е., против ответника -, която с разпореждане № 9064/27.12.2024 г. е оставена без движение, а на ищеца, чрез пълномощника му, е изпратено съобщение, в едноседмичен срок от получаването му, с поправена искова молба по чл. 129, ал. 5 ГПК, с препис за ответника съгласно чл. 128, т. 3 ГПК, да отстрани следните нередовности на исковата си молба, а именно: 1). - - (чл. 127, ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 47, ал. 3, изр. 1 ГПК); 2). - (чл. 48, ал. 1, изр. 2 ГПК), - - - (чл. 128, т. 2, пр. 2 ГПК). В съобщението на ищецът е и указано, че ако в дадения срок не отстрани горепосочените нередовности на исковата си молба, на основание чл. 129, ал.
3 ГПК, същата ще му бъде върната (л. 40).
Това разпореждане със съобщението е получено редовно от юрисконсулт на ищеца на 16.01.2025 г., по реда на чл. 50, ал. 3 ГПК, видно от върната по делото разписка (л. 42). На 20.01.2025 г., в дадения му срок, пълномощникът му е подал по делото уточняваща молба (л. 43). С нея обаче, не само не е отстранена нито една от горепосочените нередовности на исковата молба, но и същата му уточняваща молба не отговаря на изискването на чл. 102, ал. 1, т. 3 ГПК (л. 43). Поради това съдът я остави без движение с разпореждането от 21.01.2025 г. по делото, а на ищецът, чрез пълномощника му, е изпратено съобщение, в едноседмичен срок от получаването му - - (чл. 102, ал. 1, т. 3 ГПК). В съобщението на ищецът е и указано, че ако в дадения срок не отстрани горепосочената нередовност на тази си молба, на основание чл. 101, ал. 3 ГПК, съдът ще счете, че такава не е подавана по делото в дадения му с 1 разпореждането от 27.12.2024 г. по делото срок по чл. 129, ал. 2 ГПК, и ще я остави без разглеждане (л. 46).
Това разпореждане със съобщението в него е получено от юрисконсулт на ищеца редовно на 06.02.2025 г., по реда на чл. 50, ал. 3 ГПК, видно от върната по делото разписка (л. 48). В даденият му едноседмичен срок, изтекъл на 13.02.2025 г. и до момента, същият не е отстранил посочената в разпореждането от 21.01.2025 г. нередовност на уточняващата му молба от 20.01.2025 г.
При това положение, съдът следва да приеме, съгласно чл. 101, ал. 3 ГПК, че такава молба от 20.01.2025 г., не е подавана по делото в дадения му с разпореждането от 27.12.2024 г. по делото срок по чл. 129, ал. 2 ГПК за отстраняване на посочените в последното нередовности на исковата му молба, и да я върне на ищеца, поради неотстраняване в срок на посочените й нередовности чл. 102, ал. 1, т. 3 и ал. 2, т. 2 и 3 ГПК (чл. 101, ал. 3 ГПК). Това обуславя обаче наличие и на хипотезата на чл. 129, ал. 3 ГПК, защото до изтичането на 23.01.2025 г. на даденият му с разпореждането от 27.12.2024 г. едноседмичен срок по чл. 129, ал. 2 ГПК, ищецът не е отстранил и нито една от посочените му в същото нередовности на исковата си молба.
А след като е така и в даденият му с разпореждането от 27.12.2024 г. срок по чл. 129, ал. 2 ГПК, изтекъл на 23.01.2025 г., ищецът не е отстранил нито една от посочените му в същото разпореждане нередовности на исковата си молба, същата следва да му бъде върната изцяло, а образуваното за разглеждането й производство по делото да се прекрати (така и Опр. 706-2009III г.о. и Опр. 316-2010-III г.о.). Поради това следва да се обезсили изцяло и издадената заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК в заповедното ч.гр.д. № 826/2024 г. на С. районен съд (т. 13 от ТР № 4/2014 г. на ВКС). По аргумент от чл. 129, ал. 3, изр. 2 ГПК, настоящото определение подлежи на обжалване само от ищеца, на когото поради това следва и да се съобщи.
Воден от горните мотиви, С. районен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба с вх. № 1905/20.01.2025 г. на пълномощника на ищеца Е., поради неотстраняване в срок на нередовностите й.
2
ВРЪЩА с приложенията искова молба с вх. № 20157/12.07.2024 г. на ищеца Е., поради неотстраняване в срок на нередовностите й, и ПРЕКРАТЯВА поради това образуваното за разглеждането й производство по настоящото гражданско дело № 3174 по описа за 2024 г. на С. районен съд, и ОБЕЗСИЛВА изцяло издадената заповед № 417/21.02.2024 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по частно гражданско дело № 826 по описа за 2024 г. на С. районен съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано от ищеца с частна жалба пред С. окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на същия.
Съдия при Районен съд – С.: _______________________
3