Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 3050 от 26.09.2025, Окръжен съд - Пловдив

Съд
Окръжен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно гражданско дело 2624/2025
Вид
Определение № 3050
Подписан
26.09.2025
В сила
26.09.2025
Състав
Стефка Тодорова Михова, Николай Колев Стоянов, Иван Гаврилов Йорданов

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 3050 гр. Пловдив, 26.09.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и шести септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Стефка Т. Михова

Членове:

Николай К. Стоянов

Иван Г. Йорданов като разгледа докладваното от Николай К. Стоянов Въззивно частно гражданско дело № 20255300502624 по описа за 2025 година Производството е по реда на чл. 274 – 278 от ГПК.

Постъпила е частна жалба от „Агенция за контрол на просрочени задължения“ АД, ЕИК ***, чрез юрк. Б., против разпореждане № 1878/01.08.2025 г., постановено по ч.гр. д. № 1363/2025 г. по описа на РС Карлово, с което е върната въззивна частна жалба с вх. № 8138/2025 г.

С жалбата се твърди неправилност на атакувания съдебен акт. Отправено е искане обжалваното разпореждане да бъде отменено и делото върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.

Пловдивският окръжен съд, като взе предвид представените по делото доказателства, намери следното:

Частната жалба е подадена в срок от легитимирана страна срещу подлежащ на инстанционен контрол съдебен акт, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Разгледана по същество частната жалба е основателна по следните съображения:

С разпореждане № 1566/27.06.2025 г., постановено по ч.гр. д. № 1363/2025 г. по описа на РС съдът е отхвърлил на основание чл. 411, ал. 2, т. 3 от ГПК заявление за издаване на заповед за изпълнение, подадено от „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ“ АД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:

***, със законен представител Я. Б. Я.. Срещу разпореждането е постъпила частна жалба с вх. № 8138/2025 г. С разпореждане от 15.07.2025 г. частната жалба е оставена без движение до отстраняване на констатираните от съда нейни нередовности, а 1 именно: да представи документ за внесена държавна такса по сметка на Окръжен съд – Пловдив в размер на 15 лева в едноседмичен срок от съобщението. Съобщението е било редовно връчено на жалбоподателя на 23.07.2025 г.

С молба от 01.08.2025 г., изпратена по пощата на 30.07.2025 г., жалбоподателят е представил доказателства за внесена държавна такса по сметка на Окръжен съд – Пловдив в размер на 15 лева.

С обжалваното сега разпореждане № 1878/01.08.2025 г. е върната частна жалба с вх. № 8138/2025 г. За да достигне до този извод, първостепенният съд е приел, че в определения срок страната не е изпълнила дадените указания.

Този краен извод е неправилен.

Разпоредбата на чл. 62, ал. 2 ГПК предвижда, че срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата, както е в разглеждания казус. Съобщението за отстраняване на нередовностите е било връчено на жалбоподателя на 23.07.2025 г., като му е даден едноседмичен срок от съобщението.

Така определеният от съда срок изтича на 30.07.2025 г., на която дата жалбоподателя по пощата е изпълнил дадените от съда указания и е представил доказателства за внесена държавна такса от 15 лева по сметка на ПдОС.

Поради това настоящият съдебен състав намира, че първостепенният съд неправилно е върнал частната жалба.

Не до същите крайни изводи е достигнал решаващият състав на РС Карлово, поради което подадената частна жалба се явява основателна, съответно атакуваното с нея разпореждане следва да бъде отменено и делото върнато за администриране на депозираната частна жалба.

Мотивиран от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане № 1878/01.08.2025 г., постановено по ч.гр. д. № 1363/2025 г. по описа на РС –Карлово.

ВРЪЩА делото на Районен съд- Карлово за администриране на частна жалба с вх. № 8138/14.07.2025 г.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2

2. _______________________

3