Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 13.11.2023, Административен съд - Търговище

Съд
Административен съд - Търговище
Дело
236/2023
Подписан
13.11.2023

Цитирани разпоредби

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер

№ 13.11.2023 г. Град Търговище

Търговищки Административен съд първи състав на тринадесети ноември

2023 година в закрито заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

КРАСИМИРА ТОДОРОВА

Като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

Адм.Д № 236 по описа за

2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 459 ал.1 от Изборния кодекс (ИК).

Производството е образувано по жалба Х.Б.Х. *** против Решение № 109 от 30.10.2023 г. на ОИК Антоново.

При проверката за редовност на подадената жалба и след преглед на материалите по настоящото дело, съдът прецени следното:

С Разпореждане №493/08.11.2023 г. по настоящото дело съдът е оставил жалбата без движение като е указал на жалбоподателя в еднодневен срок от получаване на съобщението да отстрани следните нередовности по същата:

Да посочи искането си към съда за произнасяне по оспореното решение съобразно предвидените в чл. 459 ал.10 ИК законови възможности.

Да представи доказателство за подаване на жалбата в законния 7-дневен срок/куриерска разписка за подаване на жалбата в куриерската служба/.

Посоченото разпореждане е съобщено на жалбоподателя в разговор, проведен по телефон на телефонния номер, посочен в жалбата. Съдебен деловодител от АдмСТ е уведомил жалбоподателя за това разпореждане на 08.11.2023 г. В указания еднодневен срок, изтекъл на 09.11.2023г. в 12.00 часа, а и към момента – 13.11.2023 г. от жалбоподателя не са постъпили уточнения на жалбата с оглед изправяне на нередовностите по същата. Предвид посоченото обстоятелство съдът намира, че жалбата е нередовна, което препятства законовата възможност за разглеждането ѝ. С оглед даденото в Разпореждане №493/08.11.2023г. разяснение, че при неотстраняване на констатираните нередовности в посочения срок, жалбата ще бъде оставена без разглеждане и производството ще бъде прекратено, следва да се приложат последиците, предвидени в чл.158 ал.3 АПК.

Липсата на представено доказателство за подаване на жалбата в законния 7-дневен срок поставя под въпрос и допустимостта на същата, тъй като е постъпила директно в съда на 07.11.2023 г., а срокът за обжалване на решението е изтекъл на 06.11.2023г. Изпращането на жалбата чрез куриер, което се установява от приложения куриерски плик, не е достатъчно да обоснове извода, че същата е подадена в рамките на срока, тъй като липсват посочени данни за датата на подаването ѝ при куриера.

По изложените съображения и на основание чл. 158 ал.3 АПК във връзка с чл. 459 ал.1 и 2 от Изборния кодекс съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена от жалба Х.Б.Х. *** против Решение № 109 от 30.10.2023 г. на ОИК Антоново, като нередовна.

ПРЕКРАТЯВА производството по

АД №236 по описа за 2023 година на Административен съд - Търговище.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

Преписи от настоящото определение да се връчат на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: