Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 105683 от 28.08.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 15070/2022
Вид
Разпореждане № 105683
Подписан
28.08.2023
В сила
28.08.2023
Състав
ЕЛЕНА НИКОЛОВА ДИНЕВА ИЛИЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 80 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 105683 гр. София, 28.08.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 149 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и осми август през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: ЕЛЕНА Н. ДИНЕВА ИЛИЕВА като разгледа докладваното от ЕЛЕНА Н. ДИНЕВА ИЛИЕВА Гражданско дело № 20221110115070 по описа за 2022 година

Производството е по реда на чл. 248 и от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Направено е искане, с молба от 09.05.2023г., от ответника С. А. Я. за изменение на решението в частта за разноските. С молбата се иска от съда да присъдят на ищцата сторените по делото разноски, съобразно представен списък по чл. 80 ГПК.

При проверка на подадената молба, съдът намира от фактическа и правна страна следното:

Производството по делото е прекратено е определение №19597/03.08.2022г.

Определението е връчено на ответника на 23.08.2022г., чрез неговия процесуален представител –адв. К., на 23.08.2022г.

Молбата за изменение на решението в частта за разноските е подадена на 09.05.2023г.

Съгласно чл. 248, ал. 1 ГПК: “В срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страната може да допълни или измени постановеното решение в частта му за разноските“ В конкретния случай молбата е подадена след изтичане срока за обжалване на определението, който изтича на 23.09.2022г.

Ето защо молбата е подадена извън срока и е процесуално недопустима.

Така мотивиран, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената от ответника С. А. Я. молба с вх.№131470 от 09.05.2023г. за изменение на решението в частта за разноските.

1

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването на страните пред Софийския градски съд.

Препис от разпореждането да се изпрати на страните.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2