Определение № 662 от 17.07.2025, Окръжен съд - Ловеч
- Съд
- Окръжен съд - Ловеч
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 449/2025
- Вид
- Определение № 662
- Подписан
- 17.07.2025
- В сила
- 21.10.2025
- Състав
- ТАТЯНА МИТЕВА, ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА, ПОЛЯ ДАНКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 261, т. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 662 гр. Ловеч, 17.07.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ЛОВЕЧ, II СЪСТАВ, в закрито заседание на седемнадесети юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: ТАТЯНА МИТЕВА
Членове:
ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА
ПОЛЯ ДАНКОВА като разгледа докладваното от ТАТЯНА МИТЕВА Въззивно частно гражданско дело № 20254300500449 по описа за 2025 година Производство по чл.274,вр. чл. 262, ал.3 от ГПК.
Производството е образувано по въззивна частна жалба от В. Х. В., чрез процесуален представител адв. В. И. В. от САК, с личен №1900121210, адрес на кантората **** против разпореждане № 1116/ 23.04.2025 година, постановено по гр.д. № 1133/ 2023 година по описа на РС-Ловеч. Посочва, че не е съгласен с постановеното разпореждане, счита същото за неправилно и че изложените мотиви са неоснователни. Моли въззивният съд да го отмени.
Подадената въззивна частна жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в срок, срещу подлежащ на обжалване акт и от активно легитимирано лице, поради което следва да бъде разледана по същество.
Въззивният съд, след като съобрази данните по делото, счита, че жалбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение, поради следните съображения:
Решение № 39/ 27.01.2025 година, постановено по гр.д. № 1133/ 2023 година по описа на ЛРС е връчено на жалбоподателя, чрез процесуалния му представител адв. В. В., на 17.02.2025 година. На 04.03.2025 г. е постъпила въззивна жалба вх.№2774 срещу решението на първоинстанционния съд /подадена на 03.03.2025 г. по електронен път/.
С разпореждане № 636/ 26.08.2021 година, Районен съд – Ловеч е оставил жалбата без движение, като е указал на жалбоподателя да отстрани в едноседмичен срок констатираните нередовности, а именно да внесе държавна такса в размер на 1.40 лева за възпроизвеждане на хартиен носител на въззивната жалба и сумата в размер на 170 лева държавна такса за въззивно обжалване. Разпореждането е връчено на процесуалния представител на В. В.
– адв. В. В., на 25.03.2025 г.
В дадения му едноседмичен срок, който е изтекъл на 01.04.2025 г., 1 жалбоподателят не е изпълнил указанията на съда. По тази причина с Разпореждане №1116 от 23.04.2025 г., РС – Ловеч, на осн. чл. 262, ал. 2, т. 2 във вр. с чл. 261, т. 4 от ГПК е върнал подадената въззивна жалба вх.
№2774/04.03.2025 г. против Решение №39/27.01.2025 г.
Срещу разпореждането е подадена въззивна частна жалба от В. В., чрез адв. В. В. с твърдение, че същото е неоснователно.
Настоящата инстанция счита, че така постановеното разпореждане е правилно.
Съгласно разпоредбата на чл. 262 от ГПК, ако жалбата не отговаря на предвидените от закона изисквания, на страната се съобщава да отстрани нередовността в едноседмичен срок. В случай, че не стори това, жалбата се връща. С Разпореждане № 636/ 26.08.2021 г., РС Ловеч е дал ясни и конкретни указания в какво се състои нередовността и в какъв срок следва да бъде отстранена. Видно от вложените в делото документи е, че предвиденият законов срок е изтекъл на 01.04.2025 г. За времето от 25.03.2025 г., когато е връчено разпореждането с указания на съда, до 01.04.2025 г. жалбоподателят не ги е изпълнил. С процесуалното бездействие на страните в процеса, законът свърза неблагоприятни за тях правни последици, в случая връщане на подадената жалба. Предвиденият едноседмичен срок е преклузивен, поради което с изтичането му страната губи възможността да извърши валидно съответното процесуално действие. От друга страна, разпоредбата на чл. 262 от ГПК е императивна и за съда не съществува друга възможност, освен при неотстраняване на посочените нередовности в срок, да върне подадената жалба.
При това положение Ловешкият окръжен съд, намира, че макар и допустима частната жалба е неоснователна, поради което атакуваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено.
По отношение на подадената частна жалба срещу определението по чл. 248 от ГПК. Настоящият състав счита, че произнасянето по тази жалба ще зависи от изхода на настоящото производство. В случай, че определението влезе в сила и в този смисъл не се развива въззивно производство, в което ще бъде разгледана и частната жалба срещу определението по чл. 248 от ГПК, същата следва да бъде администрирана от РС – Ловеч, за отделно произнасяне.
Водим от горното, Ловешкият окръжен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 1116/ 23.04.2025 година, постановено по гр.д. № 1133/ 2023 година по описа на РС-Ловеч, с което е върната подадената от В. Х. В., чрез адв. В. В., въззивна жалба вх.№ 2774 от 04.03.2025 г. срещу постановеното по делото Решение №39/27.01.2025 г.
2
След влизане в сила на настоящото определение частна жалба вх. № 6013/ 19.05.2025 година да се администрира за произнасяне.
Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му, пред ВКС, на основание чл. 274, ал.3 от ГПК.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3